כדים לגינה

כדים – אל תסתכל בקנקן, אלא בצמח שבו?
כאשר יש לכם בית צמוד-קרקע ולו חצר או גינה שעומדת לרשותכם, גם אם אינכם אנשי אדמה מובהקים, והאגודלים שלכם רחוקים מלהיות ירוקים, תמיד תחושו ברצון להפוך את אותה פיסת אדמה, אותה חלקת אלוהים קטנה שלכם, לירוקה ומטופחת יותר. כמובן, תמיד תוכלו ללכת על המראה האורבני המבוטן או המרוצף, אבל לא נראה שלשם כך קניתם במיטב כספכם בית על קרקע, נכון? כדים, עציצים, קערות וכלים דקורטיביים אחרים משתלבים מעולה בכל עיצוב שנרצה להכניס לשטח שנתון לרשותנו, כאשר התכולה באותם כדים או עציצים היא על פי העדפותיהם של המעצבים את הגינה. חנויות מקצועיות, כמו כחול ירוק, למשל, מחזיקות מבחר ענק, שמתאים לכל גינה, חצר, אווירה או אופי.

כדים זה נחמד, אבל מה שותלים בתוכם?
בחירת הכדים והכלים האחרים המאחסנים את הצמחים צריכה להתחשב במספר גורמים עיקריים כשעוסקים בעיצוב גינות. למשל, היא צריכה להתאים לצמח עצמו (לדוגמה, אין טעם רב לשתול צמח שעתיד לגדול לגודל משמעותי בעציץ קטן, מצד שני, עציץ גדול ישרה תחושה ריקה במקצת, עד שהצמיחה שלו תתפוס תאוצה), בדיוק באותה המידה שסגנון הכד צריך להתאים לאווירה הכללית השוררת בגינה. למשל, לא תניחו עציץ מפונפן ומהודר בגינה שמרוהטת בסגנון זולה, עציץ פלסטיק פושטי-למראה בחצר המרוהטת בסגנון אלגנטי (עם ריהוט כרום) וכן הלאה.

אבל אם בלאו הכי צריך להחליף, אז מה חשיבותו של הכד?
נכון, לעיתים, צריך להחליף כדים מסיבות שונות: הם נסדקים, מתבלים, נשברים, או, אפילו, הופכים לקטנים מידי מכדי להכיל את כל שורשיו של הצמח הגדל בתוכם. זה נכון וזה קורה. אבל, בחירה ראשונית של העציץ המתאים יכולה לפתור הרבה מהבעיות הללו, עוד בטרם הן צומחות, תרתי משמע, והופכות למשמעותיות. עציצים וכדים מסוימים, לדוגמה, עשויים מחומרים מתאימים יותר מאחרים, ולכן, עמידותם בפני איתני מזג האוויר היא גבוהה יותר משל האחרים. שתילה מחושבת של צמח מתאים לכד, אף היא יכולה לצמצם את הצורך המתעורר בהחלפת הכדים לכדים מתאימים בגודלם, עבור מי ששייך לאנשים מסוג "שתול ושכח".